Katarzyna Grochola

Katarzyna Grochola z Tania Książka jest polską pisarką. Jest jedną z najpopularniejszych autorek w Polsce. Po jej książki chętnie sięgają miliony czytelników. Gatunki, w których się specjalizuje to kryminał, literatura obyczajowa, thriller, sensacja, romans i literatura piękna. Książki jej autorstwa zostały sprzedane łącznie w ponad 4 milionach egzemplarzy.

Dzieciństwo i młodość

Grochola urodziła się 18 lipca 1957 roku w Krotoszynie. Wychowywała się w Warszawie, Wałbrzychu i Poznaniu. Jej matka, Lidia była polonistką, ojciec Władysław prawnikiem, a dziadek majorem Wojska Polskiego. Literaturą interesowała się od dziecka i już wtedy próbowała swoich sił. Pierwszą książkę napisała mając 11 lat. Jest absolwentką VII Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Warszawie. Po ukończeniu liceum uczęszczała do szkoły medycznej i szkoły dla nauczycieli nauczania początkowego. W późniejszych latach podejmowała się różnych prac. Była salową w Szpitalu Wolskim, korektorką w Krajowej Agencji Wydawniczej, dyrektorką składu celnego, specjalistką do spraw szkoleń w Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Współpracowała z różnymi czasopismami, takimi jak “Poradnik domowy”, “Gracja”, “Jestem” czy “Marie Claire”. Mieszkała również za granicą, m.in. w Libii czy Londynie, gdzie pracowała jako sekretarka czy maszynistka.

Kariera pisarska

Katarzyna łącznie napisała 22 powieści. Jej książki kierowane są głównie do kobiet. W 1997 roku Grochola wydała książkę, zatytułowaną “Przegryźć dżdżownicę”, która została bardzo dobrze przyjęta. W 2001 świat ujrzała powieść “Nigdy w życiu!”, która przyniosła autorce popularność i była ważnym dziełem w jej karierze. Książka doczekała się kontynuacji w postaci kolejnych części – “Serce na temblaku” z 2002 roku, “Ja wam pokażę!” z 2004 oraz “A nie mówiłam!” z 2006. W 2010 roku została wydana książka autobiograficzna Grocholi o nazwie “Zielone drzwi”. W 2019 roku napisała kryminał “Zranić marionetkę”. Część z jej książek doczekała się ekranizacji. Katarzyna jest laureatką wielu nagród, takich jak Bestsellery Empiku, IKAR czy Nagrody Księgarzy za powieść “Trzepot skrzydeł”. Książka “Makatka”, która jest owocem współpracy z jej córką, Dorotą Szelągowską, otrzymała nagrodę Róża Gali.

Życie prywatne

Autorka była kilkukrotnie zamężna. Z pierwszego małżeństwa ma córkę, Dorotę. Grochola często podkreśla swoje przywiązanie do religii rzymskokatolickiej. Od 1997 roku mieszka w Milanówku pod Warszawą. Mając 30 lat zmagała się z chorobą nowotworową.